New-Hampshire
Szrmazs:
Amerikai tenyszts. 30 vnyi szelektls utn a hztyk termels miatt a nvekedsi erlyre, valamint a nagy barna tojsokra (a Rhode Islanditl rklte) tenysztettek ki. Eredetileg csak az aranybarna vltozatban ltezett. A fehr vltozatot 1954-ben Nmetorszgban, mg ugyanebben az idszakban az USA-ban az aranybarnbl keresztezsekkel tenysztettk ki.
Sajtossgai:
Elterjedt kettshasznosts tyk magas tojs- s hshozammal, tbbves teljestmnnyel. Gyorsnvs; ellenll; korn r.
sszbenyoms:
Kzpnehz, ers tyk; jl lekerektett formval s kzpmagas, szles llssal.
Fajtajellegek a kakasnl:
Trzs: kzphossz; szles; mly; jl lekerektett.
Nyak: kzphossz; jl velt; a ds nyaktollazat tlr a vllon.
Ht: kzphossz; szles; enyhn homor; a nyeregrszben beszgells nlkli, jl emelked.
Vllak: lekerektett; nem elrell.
Szrnyak: kzpnagy; jl zrt; szorosan a testen hordott.
Nyereg: szles; oldalt lekerektett; prnakpzds nlkli.
Farok: kzphossz; jl kitertve hordott; a sarltollak kzphosszak s szlesek; a vezrtollak szlesek, de jl takartan hordott.
Mell: mly; szles; jl lekerektett; a mellcsont viszonylag messzire elrenyl.
Has: telt s szles.
Fej: kzpnagy; inkbb lapos mint kerek.
Arc: sima; finomszvet
Tarj: egyszer; kzepes nagysg; ersen felfekv; 4-5 frsz; a zszl kveti a tarkvonalat, de nem fekszik fel.
llebenyek: kzphossz; egyforma; rncmentes.
Fllebenyek: hosszks; sima; ragyogan vrs.
Szemek: nagy; az risz szne a narancstl a vrsig terjed.
Csr: ers; kzphossz; az aranybarna sznvltozatnl a srgstl egszen a vilgos szarusznig vltozhat, a fehreknl srga.
Combok: jl lthatak; izmosak; kzphosszak.
Lbak: egyenes; kzphossz; sima; srga.
Lbujjak: egyenes; jl terpesztett.
Tollazat: szles s szilrd; feszesen a testhez simul.
Fajtajellegek a tyknl:
Az ivari jellegeket leszmtva a kakassal megegyez. A tarj egyszer, kzpnagy s finom szvet. A has telt, nagyon szles s valamennyire kill. A farok kzphossz, szles vezrtollakkal, szlesen hordott.
Durva hibk a fajtajellegben:
Tl lapos vagy keskeny ht; tl rvid s tmzsi forma; lapos mell; tl magas vagy tl mly lls; tl durva vagy tl finom csontvz; fehr szn a fllebenyekben.
Sznvltozatok:
Aranybarna:
KAKAS: fej aranybarna. A nyaktollazat aranybarna, az als rszn finom fekete rajzolattal, lehetleg eltakarva. A nyeregtollazat valamivel sttebb mint a nyaktollazat, rajzolatmentes. A ht, a vllak s a szrnyfedk csillog gesztenyebarnk. Felttlen meg kell lennie a sznek hrmashangzatnak a nyaktollazat, a szrnyfedk s a nyeregtollazat kztt. A mell s a maradk tollazat valamivel vilgosabb aranybarna. A kzevezk aranybarnk, fekete rajzolattal a kls zszln a tollgerinc mentn, br nem az egsz tollhosszon megkvetelt. A karevezk bels zszlja aranybarna, fekete rajzolati terlettel. A kls zszl telt aranybarna. A vezrtollak feketk, finom barna szegly a toll vgn engedlyezett. A sarlk mlyfeketk, ers zld fnnyel. A mellksarlk feketk, keskeny barna szegly kvnatos. A kakas tollazatnak ersen csillognia kell.
TYK: a fej aranybarna. A nyaktollazat csillog aranybarna, az als rszen rvid fekete szrcsk-rajzolattal. A testtollazat teljes sznben valamennyire vilgosabb s egyntetbb, mint a kakasnl s nagyjbl megfelel a kakas mellsznnek. Enyhe eltrs a kpeny- s a szrnyfed sznben engedlyezett. A kz- s karevezk szne s rajzolata olyan, mint a kakasnl. A vezrtollak feketk, a barna szegly engedlyezett. A farok-fedtollak feketk, barna szegly engedlyezett. A nagyobb farok-mellktollak feketk, lehetleg barna szegllyel. Az enyhn foltos fels szn, mint a j tojshozam jele, engedlyezett. Az als tollazat mindkt ivarnl valamivel vilgosabb, mint a fels szn.
Durva hibk:
Ersen foltos fels szn; a tollazat tl stt vagy tl vilgos tnusa; nyeregrajzolat; a tyknl magasan felfel nyl nyaktollazat-rajzolat; korom a szrnyfedkn s a kpenytollazatban; teljesen hinyz evezrajzolat; szrke vagy ms ersen eltr als tollazat; liszt.
Aranybarna-kkrajzolatos:
A fszn s a rajzolat elrendezse mit az aranybarna sznvltozatnl. A rajzolat szne a fekete helyett itt kk.
Durva hibk:
Ersen foltos fels szn; a tollazat tl stt vagy tl vilgos tnusa; tl stt vagy tl vilgos kk; a kk tollak helyett fekete tollak; liszt; rajzolati hibk mint az aranybarna sznvltozatnl.
Fehr:
Tiszta ezstfehr, srga rnyalat nlkl.
Durva hibk:
Ers srga rnyalat, mely az sszbenyomst zavarja.
Sly: Kakas: 3-3,5 kg, tyk 2,25-2,7 kg.
Keltet tojs minimlis slya: 55 g.
ves tojshozam: 220 db.
Tojshj szne: barna
Gyrnagysg: kakas 22 mm, tyk 20 mm.
Bielefeldi Karvalyszn (autosex)
Szrmazs: Bielefeld trsgben tenysztettk ki s 1980 augusztus 22-n ismertk el a fajtt.
Sajtossgai: Gyors nvekeds, az idjrsnak ellenll, karvalyszn tyk, figyelemre mlt tojshozammal. Barna nagy tojsok. A naposcsibe pihetollazata: Kakas: okkersrga vilgosbarna htcskkal, s a fejn fehr karvalyfolttal. Tyk: vilgosbarna, telt sttbarna htcskkal, tovbb kicsi karvalyfolttal a fejn.
sszbenyoms: Nagy tyk, egyenes s hossz htvonallal, valamint tompa farokszggel; a kzpmagasnl mlyebb llssal, lehetleg a comb ne ltszdjon.
Fajtajellegek a kakasnl:
Trzs: hengerszeren elnyl; vzszintesen hordott.
Nyak: enyhn ves; ers; telt nyaktollazattal.
Ht: hossz vzszintes.
Vllak: szles; nem elreugr; jl lekerektett.
Szrnyak: kzpnagy; jl zrt; szorosan hordott; a grbletnl enyhn ves.
Nyereg: szles; oldalt lekerektett; telt nyeregtollazattal; prnt nem kpez.
Farok: tompa szgben hordott; vezrtollak szlesek; a kzphossz sarlktl fedett.
Mell: mly s szles; enyhn elrevelt, j gmblydssel.
Has: telt; szles; messze kidomborod.
Fej: mrskelten nagy.
Arc: tollatlan; eleven vrs.
Tarj: egyszer; 4 – 6 frsszel, melyek a tarjlap felig bevgottak; a tarjzszl nem fekszik fel.
llebenyek: ovlis; a nagysguk a tarjhoz viszonytottan arnyos.
Fllebenyek: hosszks; kzpnagy; vrs.
Szemek: az risz narancsvrs.
Csr: ers; kzphossz; srgs szaruszn.
Combok: rvid; legnagyobb rsze az oldals tollazatba rejtett.
Lbak: kzphosszak; tollatlan; srga.
Lbujjak: egyenes; jl terpesztett.
Tollazat: mrskelten szles tollak; enyhe combprna kpzds engedlyezett.
Fajtajellegek a tyknl:
Az ivari jellegeket leszmtva a kakassal megegyez. Fontos a mly, szles s enyhn elre domborod mellrsz. Szles, telt, igen kifejlett has. A hossz s vzszintesen tartott ht tompaszggel megy t a farokba. A toj tykok esetben a kifakult srga lb s az eldlt tarjzszl engedlyezett.
Durva hibk a fajtajellegben:
Hromszgletes vagy felfel emelked, finom s keskeny trzs; rvid vagy homor ht; lapos, magasan hordott mellrsz; meredek faroktarts; tl magas lls; fehr a fllebenyekben; a tyknl nem elgg kifejlett has.
Sznvltozatok:
Karvalyszn:
KAKAS: Nyak- s nyeregtollazat, fels ht, vllak s szrnyfedtollak telt vrsessrga, vilgosszrke karvalyozssal. Enyhe szrke tnus a htban engedlyezett. A karevezk szrke-fehr-srgsbarna karvalyozottak. A mell s a has vilgosabb karvalyozottsggal a srgtl az enyhe vrsig terjed, az enyhe szrke rnyalat nem hiba. A farok szrke karvalyozott, barna rnyalat engedlyezett.
TYK: Valamennyivel vilgosabb rozsds-fogolyszn kpenytollazat pelyhes karvalyrajzolattal, melyek a szrnyfedkn vilgos foltokknt fellphetnek. A nyaktollazat aranyszn szrcskokkal, melyek az alig lthat vilgosszrke karvalyozottsg miatt megtrnek. A mell szne vrses srga. A srgs flitter a kpenytollazatban nem hiba.
Durva hibk:
KAKAS: a kpenytollazatban szrke karvalyozott mell- s hasi rsz s hinyz srga tnus; kormos nyaktollazat; fehr eveztollak; egy vagy tbb tiszta fehr sarltoll.
TYK: ers szrke tnus a kpenytollazatban; fekete tark; fekete sznberakdsok a mell-, a has- s a htrszen, a vrses srgtl ms mellszn.
Ezst-karvalyozott:
KAKAS: A fej, nyak- s nyeregtollazat ezstfehr, a tollak bels terletn berakdott szrke, kendermagos jelleg rajzolattal. A ht, a vllak s a szrnyfedk ezstfehrek, tbb-kevesebb alig lthat szrke karvalyozottsggal. A vezrtollak, a kzevezk s a karevezk bels zszli a tollnagysgnak megfelelen nem tiszta, durva karvalyozottsgak. A karevezk kls zszli ezstfehrek, szrnyhromszget kpeznek. A nagy szrnyfedtollak (ktsek) sttszrkn karvalyozottak, rszben fehr kls szegllyel. A mell, a combok, a has s a farok a vilgos- s a sttszrke vltozsban enyhn vesen les elhatrolds nlkl karvalyozott.
TYK: a fej s nyaktollazat ezstfehr, a toll bels terletn sttszrke karvalyrajzolattal, a tarkn sttebben engedlyezett. A mell a lazacszntl a vrses srga sznig terjed, egyes tollakon a fehr foltok egyelre mg engedlyezettek. A test tollazata a vilgos- s a sttszrke vltozsban enyhn vesen les elhatrolds nlkl karvalyozott s rszben enyhe szrkn borsozott. A keskeny ezsts tollszegly engedlyezett. A szrnyak s a faroktollak valamennyivel sttebbek, les elhatrols nlkli, durva karvalyrajzolattal.
Durva hibk:
KAKAS: srga rnyalat; hinyz karvalyozottsg a nyak- s nyeregtollazatban; rozsda a szrnyfedkn.
TYK: Barna berakdsok a fej- s kpenytollazatban; rozsda a szrnyakban; hinyz karvalyozottsg a nyaktollazatban; fekete tark.
Sly: kakas 3-4 kg, tyk 2,5-3,25 kg.
A keltet tojs minimlis slya: 60 g.
ves tojshozam: 230 db.
Tojshj szne: barna.
Gyrnagysg: kakas 22 mm, tyk 20 mm.
Plymouth Rock- Fehr:
A Plymouth Rock amerikai tykfajta, amelyet az 1860-as vekben tenysztettek ki.
Fajtatrtnet:
1880-ban mr tbb eurpai orszgba eljutott. A kendermagos kiindul llomnyokbl hamarosan kitenysztettk a fehr, fekete, srga szneket. Kitenysztsnek clja egy sokoldalan hasznosthat, korn ivarr fajta volt. A Plymouth Rock nlunk Magyarorszgon is igen kedvelt fajta, gyhogy polgrjogot is nyert, s ltalban fonetikusan csak plimutnak rjk s mondjk. Az egyetemes tykfajtk kz szmtjk, mert minden tren elsrend teljestmnyeket tud felmutatni. Klnbz vrkeresztezsekbl ered, legfknt fekete cochin- s dominiknusvr van benne.
Fajtablyegek, sznvltozatok:
Nagy test, ers megjelens, kiss nyjtott testlls. Szles terpeszben ll, bszke tartssal. A ht szles s kerekded, kzphossz. A farktollak rvidek, teltek, kerekdedek. A melltjk lekerektett, szles. A fej meglehetsen kicsi, a szemek nagyok, srga-vrs sznek. Rvid, ers s srga a csr. A taraj egyszer, kicsi, nem tlzottam bevgott fogazattal. Fllebenye piros. Nyaka kzphossz, erteljes, fenntartott, gazdag szrzttsggel. A csd hossz, ers, de nem goromba csontozat, srga szn.
Sznvltozatok: kendermagos, fekete, fehr, srga, svozott.
Tulajdonsgok:
ltalnos tulajdonsgok:
|
Slya
|
kakas 3–3,5 kg, toj 2,5–3 kg
|
Gyrmrete
|
kakas 22, toj 20
|
Tenysztojs tmege
|
55 g
|
Tojshj szne
|
sttsrgs
|
ves tojshozama
|
160 db. Fehr sznvltozatnl kb. 20%-kal tbb.
|
A fehr plymouth fajtt jval ksbb tenysztettk ki, s kitenysztse szorosan sszefggtt az iparszer, modern pecsenyecsirke tpusnak kialaktsval, a broileripar ltrejttvel. A broilertenyszt vllalatok szerte a vilgon szmos vonalnak kialaktsban meghatroz szerepet jtszottak. A jelenleg ellltott anyai keresztezsi partnerek a fehr plymouth fajtn bell kialaktott vonalak. Joggal llthat, hogy nincs hshibrid fehr plymouth nlkl.
A fehr plymouth tojk testtmege ves korban 3,0-3,5 kg, a kakasok 3,6-4,5 kg.
A fehr plymouth fajtn bell kialaktott vonalak kztt vannak fehr br- s lbszn, illetve srga br- s lbszn vonalak is, amelyeket attl fggen hasznlnak a klnbz broiler keresztezsekben, hogy adott terleten milyenek a pecsenyecsirkk bõr- s lbsznvel szemben tmasztott ignyek. A gyorsan s lassan tollasod fehr plymouth vonalaknak a tollasods alapjn napos korban szexlhat broiler kombincik ellltsban van szerepk. A felsorolt fbb tpusok tojstermelsben s egyb rtkmrikben nem klnbznek egymstl. Tojstermel kpessgk 150-170 tojs 9 hnapos tojstermelsi idszak alatt, a tojsok hjszne a vajszntl a barnig terjedhet. A tojsok tlagos tmege 59-62 g.
Marans (fekete rezes)
A marans Franciaorszgbl szrmaz tykfajta.
Fajtatrtnet:
1900 krl tenysztettk szles krben Marans vrosban s krnykn. A kitenyszts clja egy gyorsan nv, ers, robusztus s ellenll fajta ltrehozsa volt. 1996-ban lett csak elismert fajta Nmetorszgban fekete-rz sznben.
Fajtablyegek, sznvltozatok:
Hta hossz, farktollazata szles, de viszonylag rvid tollakkal. Melltjka szles, lekerektett. Szrnyak rvidek, szorosan a testhez simul. Feje kzepesen nagy, ers. Arca piros. Szemek lnkek, pirosak vagy narancssznek. Csre ers, kiss hajltott, szarvszn. Taraja egyszer tpus, mlyen fogazott. Fllebenyek nem tl nagyok, pirosak. Toroklebeny kzepesen nagy, kerekded. Nyaka szles, ds tollazattal. Combok ersek. Csd kzepesen nagy, gyengn tollazott, a hsszn a kvnatos.
Sznvltozatok: Fekete-rsz szn, kendermagos. Csak kevs orszgban elismert sznek: aranykendermagos, fehr-fekete columbai, srga-fekete columbia, fekete, fehr, bza.
Tulajdonsgok:
Klnlegessge, hogy sttbarna hj tojsokat produkl.
ltalnos tulajdonsgok:
|
Slya
|
kakas 3,5-4 kg, toj 2,5-3 kg
|
Gyrmrete
|
kakas 22, toj 20
|
Tenysztojs tmege
|
65 g
|
Tojshj szne
|
sttbarna
|
ves tojshozama
|
180-200 db
|
|
|
|
|
A 12. szzadban a Marans vroska mellett elhelyezked La Rochelle, meghatroz, nagy forgalm tengeri kikt volt, ahol gyakran fordultak meg angol hajk.
A rakomnyukban gyakran megtallhatak voltak az zsibl rkez klnbz viador kakasok, mivel akkoriban nagy npszersgnek rvendett a lakossg krbe a kakasviadal.
A trsgben a Marans tyk seinek szmt mocsri tykok voltak shonosak, amelyek azonban nem igazn tudtk az ignyeket kiszolglni. A hsuk gyenge minsg volt, s a tojstermelsk is elenysznek volt mondhat.
Taln pont ennek ksznheten a helyi mocsri tykokat elkezdtk keresztezni a „behajz” viador kakasokkal. E keresztezseknek ksznhet a mai Maransok feszes, zmk testalkata s mr itt megjelentek a sznes tojsok. Mivel a viadorok rendkvl sok sznben voltak jelen ez biztostja a mai Maransok szles sznvltozatt. A helyiek nagyon bszkk voltak a ltrehozott egyedek robosztus testalkatra s rendkvl hatrozott fellpsre.
Az zsiai fajtk megjelense a vrvonalba
A 19. szzad msodik felbe a francia fajtk kitenysztsnl elszeretettel alkalmaztak zsiai fajtkat, elssorban Brahmkat, valamint Langshanokat, ppen ezrt nagyon sok tenyszllat kerl Franciaorszgba.
Egy amatr farmer, Louis Rouille, megszllottja volt az zsiai fajtknak, lenygztk a kivl gazdasgi tulajdonsgaik, a megszokottl eltr stt lbsznk, valamint csodlatos sznezettsg tojsuk. gazdasgban, amely Fourasban volt, 20 km-re dlre La Rochelletl, a helyi tykok mellett nagy egyedszmban volt jelen Langshan. A krnykben hamar elterjedt az ltala tenysztett keverkfajta, amely a hely emberek nagy megelgedsre szolglt. Ez tekinthet a Marans msodik nemest folyamatnak. Neki sikerlt elszr lergzteni a sttvrs tojssznt.
Az ltala tenysztett baromfik tollazati szne nagyon heterogn volt, leginkbb az si viador fajtk szneire tttek vissza.
Az els fajtatiszta Maransok
1914-ben a Nemzeti Killtson La Rochelle-ben, trtnt az els bemutats. A „nemzet tykja” nven lett bemutatva.
Kb. 1921 – ben, Madame Rousseau kivlasztotta ezt a fajtt, nemests cljra. Kezdetbe szabvnyostotta a mrett, valamint a stt tojssznt, ksbb egysgestette a tollazat sznt. Ettl kezdve beszlhetnk az igazi Marans (Marandaise) fajta kialakulsrl.
1928-ban , Madame Rousseau nll fajtaknt mutatta be a La Rochellei killtson, ahol egy nagymret extra stt tojst, valamint egy kzel homogn kendermagos szn tenyszprt mutatott be. A fajta s a tojs is rendkvli sikert aratott. A killtson jelen volt a Francia Mezgazdasgi termel szaklap szerkesztje, Mr. Paul Waroquiez, akit magval ragadott ez a csodlatos fajta.
1929 jlius 1 – n megjelentetett egy cikket a folyiratban, a „Marandaise” fajtrl. Mg ebben az vben a nemzeti killtson nll fajtaknt lett bemutatva, ekkor mr „Marans”nven.
1929. szeptemberben Mr.Waroquiez javaslatra megalakult a francia Marans Klub (MCF), Monsieur Bouyer elnkletvel.
Mg ebben az vben a prizsi vilgkilltson Lord Greenwayt lenygztk a Maransok csodlatos tulajdonsgai s vsrolt fekete, fehr, kolumbin, valamint kendermagos sznekben. ( Az nem tudni, hogy a vsrolt fekete pldnyok genetikai szempontbl is feketk voltak e. Az els 1930-as sztenderdbe a fekete, mint nll szn nem is szerepelt, a fekete pldnyok mind hordoztk a rz nyaksznt. A tiszta fekete genetikj klnll sznvltozatot csak jval ksbb, 1949-ben ismertk el)
Lord Greenwayt nhny v elteltvel a kendermagos szn tkletestsre koncentrlt, Neki ksznhet a norml kendermagos szn mellett az ezst kendermagos, valamint az arany-kendermagos szn. 15 v utn tenyszetbl kerl ki az els Marans tyk, amely ves tojshozama meghaladja a 200-at.
1930-ban tbb killtson is bemutatjk a Maranst, Lilleben, Prizsban, Lyonban, valamint Liegeben. Mg ebben az vben az MCF elnksge megltogat tbb mint 100 gazdasgot, ahol Marans tenyszts folyik s az itt ltottak alapjn megalkotjk az els hivatalos fajtalerst (sztenderdet), melyet 1931.prilis 2-n kzztettek s mg ebben az vben regisztrltk az SCAF katalgusba.
Ettl a pillanattl kezdve a Marans fajta gyorsan terjedt egsz Franciaorszgba, st hamarosan az egsz vilgon.
(Forrs: Wikipdia, Bernyi Baromfi Farm)
Welsummer:
|